Fakültemiz Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsünde bulunmakta olan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin E bloğunun 3. ve 4. katlarında bulunmaktadır. Hastane ile aynı binayı paylaşmaktadır. Hastane ile iç içe olmasının yarattığı zorluklar olmasına rağmen staj döneminde büyük bir fayda sağlamaktadır. Hastalar ile ortak kullanım alanlarına sahip olduğumuz için öğrencilerimize rutin aşıların yapılması önerilmektedir.

Fakültemizde 3 adet amfi bulunmaktadır. Amfiler 2 katlık alana yayılmış olarak bulunmaktadır ve kapasiteyi genel itibariyle karşılamaktadır. Ayrıca öğrencilerin kullanımına sunulan 12 TEBAD (Tıp Eğitimi Bilişimi A.B.D.) odası, 3 derslik, 4 laboratuvar, 1 tahnit odası, 1 konferans salonu bulunmaktadır.

Fakülte binamızın içinde bulunan 2 katlı bir kütüphanemiz mevcuttur “komite ve final dönemlerinde” yoğun olmakla beraber genellikle mevcudu karşılamaktadır. Ayrıca güncel kitaplar ve dergiler fakültemiz kütüphanesi tarafından satın alınmakta ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Yani kısacası Dönem 1-2-3 öğrencilerimiz için fakülte binamız oldukça yeterlidir. Fakültemizin 4. katında kantin mevcuttur.

Derslerimiz 8.50 de başlayıp genellikle 16.40 da bitmektedir. Devamsızlık sıkı bir şekilde “kart okutma sistemi” ile kontrol edilmektedir. Devamsızlık problemi ile karşı karşıya kalındığı zaman komite sınavına girilememektedir.

Fakültemizde öğrencilerin önlük veya kişisel eşyalarını koyması için dolapları mevcuttur fakat yakın zamanda kontenjanların artmasıyla birlikte 2 kişiye 1 dolap verilmektedir. Ayrıca fakültemiz öğrencilerimize önlük de sunmaktadır. Öğrenci kaydında, öğrenim görmeye hak kazanmış öğrencilerimizden bedenleri alınacak olup bu hususta dikkat etmeniz gerekenler ve durumun detayları başka bir yazımızda açıklanacaktır.

Fakültemizde yaşam genellikle sakin olmakla birlikte sıcak bir ortam vardır. Derslerin yoğunluğu sebebiyle pek bir sosyal veya sportif aktivite yoktur. Fakat fakültemizin basketbol ve voleybol takımı mevcuttur. İlgilenen öğrenciler için güzel bir ortam oluşabilir. Ayrıca fakültemiz sanatsal girişimler gerçekleştirmektedir. İlerleyen dönemlerde bu girişimlerin büyüyeceğine inanmaktayız.

Fakültemizin karşısında bulunan Gökkuşağı AVM de temel gereksinimleri karşılayabilecek kırtasiyeler, fotoğrafçı lokanta ve cafeler, GSM operatörlerinin şubeleri ve birkaç mağaza bulunmaktadır.

Öğle arası 1,5 saat olup yemek için üniversitemiz bünyesinde bulunan Sosyal Tesisler (öğrenci arasındaki adı “SOTE”) mevcut olup ücreti 2,5 liradır (’17-’18). Sosyal tesisler dışında yemek yenilebilecek lokantalar da Gökkuşağı AVM ve Keykubat Köşkünde mevcuttur.

Fakültemize ulaşım Zafer’den 45 dakika-1 saatlik bir süre almaktadır. Ulaşım için dolmuş ve tramvay tercih edilebilmektedir. Tramvay daha sık kullanılmaktadır. Ulaşım ücretleri ise tramvay için öğrenci 1.55 dolmuş için ise 2.25 liradır.

Fakültemiz öğrenci profilinden bahsetmek gerekirse, Konya dışından gelen öğrenciler, Konya’daki diğer tıp fakültelerine nazaran Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih etmektedir.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi akredite bir tıp fakültesi olup eğitimini gün geçtikçe geliştiren ve aynı zamanda Konya dışından hasta potansiyeli sahip bir fakülte olma yolunda ilerlemektedir.

2 yarıyıl (yani 1 dönem/sene) içerisinde, 2 seçmeli ders alma zorunluluğu vardır. Ancak bu durum 3. sınıfa kadar geçerlidir. Yani eğitim hayatınız boyunca ne zaman olursa olsun toplam 6 adet seçmeli ders vermeniz gerekmektedir. Ayrıca Dönem 1 de Türk Dili Edebiyatı ve İnkılap Tarihi dersi zorunluluğu vardır. Bu dersleri başka bir fakültede gördüyseniz saydırabiliyor ya da muafiyet sınavlarına girebiliyorsunuz. Bu dersler sınıf geçme notu ya da geçme durumunuzu etkilememektedir. Ancak mezun olmak için bu derslerin verilmiş olması gerekmektedir. İngilizce dersleri fakülte binamızda yapılmayıp üniversite bünyesinde tramvayla veya yürüyerek ulaşabileceğiniz YADAM da yapılmaktadır. Kampüs içerisinde ücretsiz olan tramvayı kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.

Fakültemizde eğitim genel itibariyle Türkçe’dir. Akademik kadromuzun genç olması, araştırmacı ruhları sebebiyle okudukları makalelerden ve bazı kitaplardan alıntılar İngilizce olabilmektedir. Öğrencilere naçizane tavsiyemiz kendilerini geliştirebilmeleri adına İngilizcelerini geliştirmeleridir.

Yolun yarısı bitti diyorsunuz ancak girdiğiniz YKS’nı bu fakültede 2 ayda bir göreceksiniz. Aynı stresi, aynı kaygıyı yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak unutmayın, öğrendiğiniz bilgiler ileride hayat kurtaracak bilgiler olacak. Bu sebeple disiplinli bir çalışma düzenine sahip olmanız, araştırmanız, okumanız sizlere zorunlu olacaktır.

Dürüst bir tavsiye: Okul sizler için bile zor olacaktır. Üniversite hayatı sadece çimlerde gitarla şarkı söylemekten ibaret değildir. Tıp Fakültesi kesinlikle kolay bir fakülte değildir. Bu sadece Selçuk Üniversitesi bazlı bir durum olmayıp tüm Türkiye için geçerlidir.

Şimdi keşfetme sırası sende… Aşağıdaki kategorileri inceleyebilir ve cevabını bulamadığın sorular için iletişim formu üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Ayrıca soruların için admin@selcuktob.com adresine mail de atabilirsin.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi – Bu kategori ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim sistemi, öğretim üyeleri, ders programları, akreditasyon, sınav sistemi gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Konya’da Yaşam – Konya’da sosyal hayat hakkında merak ettikleriniz bu kategoride. Toplum yapısından, gezip görülebilecek yerlere, sosyal hayat hakkında toparlayabildiğimiz tüm deneyimleri sizlerle paylaşıyoruz. 

Yurt / Ev – Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizi ön plana alarak önerilerimizi kendilerine sunmayı planladık. Bu kategoride “ev mi yurt mu?”, “yurt seçerken nelere dikkat etmeliyiz?”, “evde kalmanın avantaj/dezavantajları” gibi konulara ulaşmanız mümkün.

Öğrenci Kulüpleri – Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllülük faaliyetleri sürdüren öğrenci kulüpleri hakkında bilgi almak ister misin? Yaptıkları gönüllülük faaliyetleriyle seni geliştirmeye çalışan öğrenci kulüpleri hakkında detaylı bilgiyi bu kategoride bulabilirsin.